Prywatny vs publiczny psychiatra

Wiele się ostatnio mówi o psychiatrii, ustawa o „bestiach”,  Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, nadużycia w publicznych szpitalach psychiatrycznych, propozycje aby badać psychiatrycznie posłów i wysokich urzędników państwowych, przypadki Magdy W. i Kajetana P. Modne ostatnio wywiady, wypowiedzi celebrytów na temat depresji, uzależnień. Czy rzeczywiście ta dyscyplina medycyny staje się coraz ważniejsza? Tak, odnotowujemy coraz wiekszą zapadalność na choroby i zaburzenia psychiczne. W głównej mierze związane jest to ze starzeniem się społeczeństwa a prawdopodobieństwo zaburzeń psychicznych rośnie wraz z wiekiem. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda dostęp do usług psychiatrycznych oferowanych w Warszawie przez placówki związane kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia i prywatne.

Otóż ilość publicznych ośrodków, w tym Przychodni Zdrowia psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień, Oddziałow dziennych i Szpitali Psychiatrycznych wydaje się być wystarczająca, praktycznie znajdziemy wspomniane w każdej dzielnicy Stolicy. Problemem jest jakość usług i ich dostępność.  Wydaje się, że placówki zatrudniają zdecydowanie za mało specjalistów psychiatrów, lekarzy. Również wśród tzw. terapeutów głownie spotkamy osoby z wykształceniem humanistycznym bez przygotowania do pomocy osobom chorym. W ostatnich latach w Szpitalu Nowowiejskim, „Tworkach” doszło do tragicznych morderstw na oddziałach psychiatrycznych, w „Drewnicy” w tym miesiącu postawiono zarzuty molestowania pacjentek pracownikowi szpitala. Fakty te świadczą o bardzo niskiej jakości usług w tych zakładach, braku nadzoru i personelu.

Podobne wnioski możemy wyciągnąć gdy spróbujemy umówić się do lekarza psychiatry w PZP, nie obowiązuje skierowanie, jednak czas oczekiwania na wizytę to kilka miesięcy.

Cuż, jak mówią trzeba płakać i płacić, to znaczy skorzystać z konsultacji w prywatnym gabinecie. Otóż mimo wielu ogłoszeń poradni prywatnych, dostać się do gabinetu też nie jest łatwo. O komentarz poprosiliśmy prywatnie praktykującego lekarza psychiatrę.

„To prawda, że do specjalistów  z doświadczeniem i dobrą opinią pacjentów, nie zapiszemy się błyskawicznie. Z reguły czas oczekiwania wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Zawsze starałem się polecić zaufanego kolegę, gdy nie mogłem pomóc choremu, jednak dziś wszyscy mamy napięte grafiki. Zapotrzebowanie jest tak duże, że trzeba dokonywać selekcji. Zawsze staram się  pomoc osobie w ostrym kryzysie, z psychozą, w pierwszorazowym zachorowaniu, takiej która wymaga pomocy osób trzecich. Ostatnio z braku czasu często odmawiam realizowania wizyt domowych, które wcześniej lubiłem, badanie pacjenta w jego środowisku jest pełniejsze, poza tym często osoba chora, niekrytyczna, nie zdecyduje się na wizytę w gabinecie. I prawdę mówiąc nie znam doświadczonego, zaufanego psychiatry, który obecnie realizuje takie wizyty. kolejnym utrudnieniem dla pacjentów jest pewnie koszt wizyty, w Warszawie to dziś 150-400 PLN w gabinecie a cena wizyty domowej to od 400 PLN w górę. Jednak decydując się na leczenie prywatne mamy udogodnienia:

  • możliwość umówienia się na godzinę
  • możemy oczekiwać indywidualnego traktowania
  • z reguły lekarz poświęca nam więcej czasu
  • często zdobędziemy możliwość późniejszego osobistego kontaktu z lekarzem, co ważne gdy pojawią się np. objawy niepożądane zastosowanego leczenia”

Więc reasumując w prywatnym gabinecie prawdopodobnie poczekamy o co najmniej kilka tygodni krócej, lekarz poświęci nam więcej czasu, niestety musimy za zapłacić 150-400 PLN.

Dodaj komentarz