Najczęstsze powikłania alkoholizmu

Uzależniona od alkoholu

Alkoholizm to bardzo poważna choroba spowodowana utratą kontroli nad spożytym alkoholem.
Jest to choroba psychiczna, o podłożu somatycznym. spożywanie alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem i niezależne od woli.
Aby móc mówić o chorobie alkoholowej musi pojawić się u osoby uzależnionej tzw. głód alkoholowy, objawy abstynencyjne polegające m.in. na nadciśnieniu tętniczym, drżeniu mięśni, zwiększona tolerancja na alkohol, zaniedbywanie innych rzeczy na rzecz spożywania alkoholu, czy chociażby ignorowanie wiedzy na temat szkodliwości spożywania alkoholu.
Do najczęstszych powikłań wynikających z alkoholizmu zaliczyć można marskość wątroby. Choroba ta polega na zwłóknieniu miąższu wątroby, osłabiające jej strukturę. Uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne, jednak odpowiednie leczenie może spowodować zatrzymanie tego procesu.
Innym schorzeniem spowodowanym nadmiernym piciem jest polineuropatia alkoholowa. Jest to obwodowe uszkodzenie układu nerwowego. Choroba ma charakter postępujący, a leczenie jest skuteczne tylko w przypadku całkowitej abstynencji.
Miopatia alkoholowa to zanik mięśni, który pojawia się po dłuższym czasie spożywania alkoholu.
Do powikłań spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu należą także zaburzenia psychiczne. Są to wszelkiego rodzaju majaczenia, halucynacje, omamy słuchowe itp.
Najbardziej widocznym następstwem spożywania nadmiernej ilości alkoholu są wyniszczenie organizmu i niedożywienie. Objawy te wynikają z niedoboru określonych składników w spożywanych pokarmach.
Nadmierne spożywanie alkoholu może również doprowadzić bezpośrednio do śmierci.
Innymi powikłaniami związanymi z alkoholizmem jest na pewno zaburzenie życia rodzinnego, problemy w kontaktach międzyludzkich. Problemy finansowe i konflikty z prawem, a także przemoc w rodzinie to kolejne rezultaty nadmiernego spożycia alkoholu.
Alkoholizm sprzyja także rozwinięciu wielu innych chorób, w tym chorób wenerycznych. Wpływa także ujemnie na płodność. Spowodował rozpad niejednej rodziny, a życie wielu ludzi zamienił w prawdziwy koszmar. Zmienia to klinika leczenia uzależnienia od alkoholu Medox, do której powinno się niezwłocznie zgłosić jeśli ma się problem alkoholowy w rodzinie.

Dodaj komentarz